
Valtakunnallista välittämisen päivää vietetään 28.11.2026 – kuuntele työntekijöiden minipodcast: ”Keskustelun taikaa” tämän jutun lopussa.
Välittämisen päivä muistuttaa meitä siitä, että välittäminen syntyy sekä pienistä arjen teoista että siitä, miten kohtaamme toisemme. Meille tämä on tuttua myös Kohtaamisen taika -ryhmästä, jossa Kanerva ja Kia keskustelivat osallistujien kanssa välittämisen merkityksestä.
Kanerva työskentelee yhteisötaiteilijana ja Kia sosiaaliohjaajana Soinnulla. Heidän yhteistyössään yhdistyvät sosiaalialan ja yhteisötaiteen näkökulmat – molemmissa on ytimessä kohtaamisen teemat ja yhteiskunnallinen välittäminen. Ryhmässä osallistujat puhuivat avoimesti siitä, mitä välittäminen heille merkitsee. Yksi heistä kiteytti sen kauniisti:
“Tämä ryhmä on välittämistä!”
Tuo lause pysäytti, koska se kertoo olennaisen: välittäminen ei ole vain tekoja, vaan kokemus tulla nähdyksi ja kuulluksi. Se on läsnäoloa, joka luo turvaa ja kantaa yli arjen haasteiden.
Välittämisen päivää vietetään marraskuun viimeisenä perjantaina, mutta välittämisen voima syntyy joka päivä – kohtaamisissa, joissa pysähdymme hetkeksi ja annamme toiselle tilaa olla ihminen ihmiselle.

Kuuntele alta podcast – Keskustelun taikaa: